خانه / حوزه‌های ژئوپولیتیکی / ژئوپولیتیک و پدیده‌های طبیعی / ژئوپولیتیک و انرژی / پیشگامان در پارس: اتریشی ها انرژی خورشیدی در ایران تولید می کنند

پیشگامان در پارس: اتریشی ها انرژی خورشیدی در ایران تولید می کنند

گونتر اشتروبل

در اشتاندارد اتریش

ایران می خواهد ارز بیشتری از فروش نفت و گاز به دست آورد. به همین علت در این کشور بر استفاده از انرژی های تجدید پذیر تاکید می شود البته با مشارکت اتریشی ها.
تا آنجا که چشم کار می کند گستره کویر ادامه دارد اما هر از گاهی در گوشه و کنار نقطه سبز کم رنگی به چشم می خورد – اینها باغ های پسته هستند. اگر همه چیز طبق برنامه و خواسته های دولت تهران پیش رود، در کرمان که در فاصله ١٠٠٠ کیلومتری پایتخت قرار دارد و منطقه اصلی کاشت پسته با صرفه و با دوام است، مرکز مهم دیگری نیز ایجاد خواهد شد: تولید انرژی خورشیدی.
هیچ کشوری برای تولید انرژی خورشیدی مناسب تر از ایران نیست، جایی که خورشید ٣٠٠ روز در سال با شدت تمام می تابد. کرمان، شهری با ٧۴٠ هزار نفر جمعیت واقع در جنوب شرقی کشور، ارتفاع آن نیز یک عامل مثبت دیگر به شمار می رود. این ناحیه بر روی یک فلات مرتفع، حدود ١٧۵٠ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. بر اساس یک قانون طبیعی، هر چه ارتفاع بیشتر باشد، هوا رقیق تر بوده و روند تولید انرژی کارآیی بهتری خواهد داشت.
در نهایت شرکت کی پی وی سولار (KPV Solar)، یک شرکت متوسط از شهر کلاگنفورت (Klagenfurt) که در زمینه برنامه ریزی و ساخت نیروگاه های خورشیدی بزرگ مشغول به کار است، تصمیم گرفت در این منطقه سرمایه گذاری کند. این شرکت در یک منطقه ویژه اقتصادی که مزایای بیشتری از جمله معافیت مالیاتی در ده سال اول و معافیت از هزینه های گمرکی ارائه می دهد، اولین پروژه خود را با یک شریک محلی در ایران اجرا کرده است.
گونتر گرابنر، موسس و مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری پی وی (PV) که سال گذشته با کی پی وی سولار ادغام شده، در مصاحبه با در اشتاندارد می گوید: “یک تاجر ایرانی از ما پرسید آیا می توانیم (در این زمینه) با هم همکاری داشته باشیم.” پس از بررسی دقیق شرایط قانونی، فنی و تجاری، تصمیم گرفته شد پس از اتمام پروژه هایی در ٩ کشور اروپایی، برای اولین بار در خارج از اروپا و در ایران سرمایه گذاری شود.
تجربیات خوب
گرهارد رابنستاینر، بنیانگذار کی پی وی سولار و شریک فعلی گرابنر در شرکت مشترک این دو، گفت: “تجربیات گذشته ما مثبت بوده اند.” کی پی وی سولار می تواند نمونه ای برای شرکت های دیگری باشد که می خواهند در ایران فعالیت داشته باشند.
اگر برنامه دوساله دولت ایران در زمینه افزایش تولید انرژی های تجدید پذیر و قیمت های بالای بهای برق در این کشور نبود متخصص صفحه های خورشید از کرنتن، ایران را ترک کرده بود. تضمین پرداخت “تعرفه تشویقی انرژی های تجدید پذیر (پول پرداخت شده از طرف شرکت تامین کننده انرژی یا متولی شبکه برق یک کشور به تولید کننده برق از منابع انرژی تجدید پذیر برای تشویق مردم به تولید و استفاده از انرژی های تجدید پذیر)” به میزان دوبرابر معمول اتریش و آلمان برای ٢٠ سال آینده که از نوسانات نرخ ارز و همچنین تورم نیز محفوظ خواهد بود، فرصتی را برای اجرای ای طرح در ایران فراهم کرد.
این که چرا دقیقا ایران، یکی از کشورهای عمده در سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک و همچنین دارای بزرگترین ذخایر گاز جهان، قصد دارد به استفاده از انرژی های تجدید پذیر روی بیاورد ، به راحتی قابل توضیح است. تهران قصد دارد با ذخایر فسیلی که در اختیار دارد، میزان درآمد ارز خارجی خود را تا حد امکان افزایش دهد. هر چه مصرف داخلی نفت و گاز کاهش یابد، سوخت های فسیلی بیشتری را می توان به ارز خارجی تبدیل کرد.
قیمت سوخت در ایران از یارانه های بی شماری بهره می برد، یک لیتر بنزین قیمتی کمتر از ٣٠ سنت دارد. همچنین قیمت برق که ٩٠ درصد آن هنوز هم در نیروگاه های گازی ایران تولید می شود، به طور مصنوعی و برای جلوگیری از اعتراض های احتمالی در سطح پایینی نگهداری می شود. بدین ترتیب از این طریق نیز نمی توان درآمد بالایی به دست آورد. در نهایت فقط صادرات (به عنوان یک منبع درآمد) باقی می ماند.
پروژه های جانشین
جعفر سیگارودی، معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان انرژی های نو ایران “سانا” که وابسته به وزارت نیرو می باشد، به طور غیر مستقیم راهبرد نهفته در این اقدام را تأیید می کند. او گفت: “ما می خواهیم در مصرف انرژی های فسیلی صرفه جویی کنیم. هر اندازه که این صرفه جویی ها بیشتر باشد، پول بیشتری برای گسترش انرژی های تجدید پذیر در دسترس خواهد بود.” طرح پیشنهادی: تا سال ٢٠٢١ باید هر سال ١٠٠٠ مگاوات (MW) انرژی تجدید پذیر تولید گردد، به خصوص از طریق انرژی های بادی و خورشیدی، و همچنین زیست توده ای (یک منبع تجدید پذیر انرژی که از مواد و زباله های زیستی به دست می‌آید) و گرمایش زمین (انرژی حرارتی که در پوستهٔ جامد زمین وجود دارد).
کی پی وی سولار قصد دارد پس از اتمام نیروگاه ١,٢ مگاواتی که حدود یک میلیون یورو هزینه آن در یک سرمایه گذاری مشترک ۵٠:۵٠ بوده و تماما از منابع مالی خود تامین شده است، حدود ۵ تا ۶ پارک خورشیدی دیگر نیز تاسیس کند. هر یک از این پارک ها ظرفیتی برابر ١٠ مگاوات خواهند داشت.
دو صندوق سرمایه برای تأمین بودجه اولین پروژه های بعدی رقابت می کنند. کیوتو سولار و فرنیا که هر دو از جمله شرکای مورد علاقه کی پی وی سولار به شمار می روند، در این پروژه ها نیز همانند پروژه آزمایشی در کرمان حضور دارند. کیوتو سولار صفحه های خورشیدی خود را در شهر زنکت فایت آن در گلان در کرنتن تولید می کند. ۴۵۶٠ قطعه از این صفحه ها در کرمان نصب شده اند. شرکت فرنیوس از اتریش علیا اینورترهای مورد نیاز را تامین می کند؛ در ایران تا کنون ٣٨ قطعه به کار رفته اند.
این سفر با دعوت کی پی وی سولار انجام گردید.

منبع :عصر دیپلماسی

دریافت آخرین تحلیل‌های خبری، کتب و مقالات جغرافیای،تاریخی و سیاسی در ژئوپولیتیک ایرانی
@irgeopolitics
irgeopolitics.ir

درباره پشتیبانی 9604

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

دیپلماسی چندجانبه انرژی ایران ‏(مطالعه موردی: مجمع کشورهای صادرکننده گاز)‏

چکیده کاربرد دیپلماسی در تعامل با مجامع بین المللی دارای کارکرد تخصصی ...