خانه / اخبار / واکنش‌های جهانی به تصمیم ترامپ برای تعلیق کمک مالی به سازمان جهانی بهداشت

واکنش‌های جهانی به تصمیم ترامپ برای تعلیق کمک مالی به سازمان جهانی بهداشت

تصمیم دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهوری آمریکا برای معلق کردن سهم مالی کشورش در سازمان جهانی بهداشت واکنش‌هایی زیادی را از سوی کشورها و شخصیت‌های بین‌المللی به همراه داشته است.

رئیس جمهوری ایالات متحده که پیشتر نسبت به رویکرد سازمان جهانی بهداشت در اطلاع رسانی به موقع برای کنترل شیوع بیماری همه گیر کووید ۱۹ انتقاد‌هایی را مطرح کرده بود سه شنبه شب ضمن متهم کردن این سازمان به پنهان کاری،‌ ناکارآمدی در عملکرد و نیز انفعال و تاثیر پذیری در تعامل با چین،‌ خاستگاه اولیه شیوه ویروس کرونا، تهدید خود مبنی بر قطع کمک مالی به این سازمان بین المللی را عملی کرد.

دونالد ترامپ در جریان یک کنفرانس خبری تاکید کرد: «به دولت دستور داده‌ام بودجه سازمان بهداشت جهانی را متوقف کند تا بررسی نقش این سازمان در سوء مدیریت شدید شیوع ویروس کرونا و سرپوش گذاشتن بر این شیوع کامل شود.»

این تصمیم گرچه در ابتدا از سوی تدروس آدهانوم،‌ مدیر کل سازمان جهانی بهداشت جدی گرفته نشد اما بسیاری از نهادها،‌ کشورها و شخصیت‌های بین المللی به صورت جدی به آن واکنش نشان دادند.

روسیه رویکرد واشنگتن را «خودخواهانه» خواند

روسیه روز چهارشنبه تصمیم واشنگتن برای تعلیق پرداخت سهم آمریکا در تامین مالی سازمان جهانی بهداشت را مورد انتقاد قرار داد و آنرا «رویکردی بسیار خودخواهانه» توصیف کرد.

سرگئی ریابکف،‌ معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفتگو با خبرگزاری تاس با اعلام این موضع تصریح کرد: «تصمیم علنی شده واشنگتن برای تعلیق پرداخت سهم مالی به سازمان جهانی بهداشت از دیدگاه ما بسیار هشدار دهنده است. این نشانه رویکرد بسیار خودخواهانه مقامات آمریکایی در قبال آن‌ چیزی است که اکنون در جهان می‌گذرد.»

آقای ریابکف در ادامه تاکید کرد: «چنین ضربه ای به یک سازمان جهانی در برحه‌ای که جامعه بین‌المللی شاهدش هستند باید به شدت محکوم شود.»

از سوی دیگر ماریا زاخارووا،‌سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز یادآور شد: «تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در این خصوص نشان می‌دهد که ایالات متحده همواره نیاز دارد که کسی را متهم کند».

گفتنی است که ایالات متحده آمریکا با کمک مالی بالغ بر ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیون دلار، بزرگترین تامین کننده بودجه سازمان جهانی بهداشت محسوب می‌شود.

محکومیت تصمیم دونالد ترامپ از سوی برلین

دولت آلمان نیز در نخستین واکنش به تصمیم دونالد ترامپ برای قطع کمک مالی کشورش به سازمان جهانی بهداشت این تصمیم را به شدت محکوم کرد. برلین ضمن محکوم کردن این تصمیم تصریح کرده است که «انتقاد و سرزنش کردن» در شرایط کنونی کمکی به راهبرد جهانی مبارزه با ویروس کرونا نمی‌کند.

هایکو ماس،‌ وزیر امور خارجه آلمان با انتشار توییتی در این خصوص تصریح کرد: «ما باید همکاری تنگاتنگی در راه مبارزه با کووید ۱۹ داشته باشیم. یکی از بهترین راه‌ها و سرمایه گذاری‌ها در این جهت تقویت سازمان ملل متحد به خصوص نهاد زیر مجموعه آن سازمان جهانی بهداشت است که از نظر تامین منابع مالی برای ساخت،‌ توسعه و توزیع واکسن و کیت‌های تشخیص بیماری با مشکلاتی محسوس روبرو است.

درباره پشتیبانی 9603

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

هشدار ایران درباره بروز جنگ در خاورمیانه

هشدار ایران درباره بروز جنگ در خاورمیانه ویلاند اشنایدر دی پرسه (اتریش) ...