خانه / اخبار / هشدار ایران درباره بروز جنگ در خاورمیانه

هشدار ایران درباره بروز جنگ در خاورمیانه

هشدار ایران درباره بروز جنگ در خاورمیانه

ویلاند اشنایدر

دی پرسه (اتریش)

روز یکشنبه، وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ به سخنرانی پرداخت و از این فرصت برای واکنش به سخنان مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا استفاده کرد. پنس روز شنبه حکومت ایران را متهم کرده بود که برای تخریب دولت اسرائیل و “به راه اندازی یک هولوکاست جدید” برنامه ریزی می نماید.
از دیدگاه ظریف، آینده منطقه نسبتا نگران کننده و تاریک به نظر می رسد. وزیر امور خارجه در مورد تنش های رو به رشد منطقه گفت: “بعضی ها در پی جنگ هستند” و در پاسخ به پرسش درباره هویت این افراد، آشکارا از اسرائیل نام برد. ظریف گفت خطر جنگ زیاد است، اما اگر جهان چشم های خود را به روی نقض قوانین بین المللی ببندد، این خطر افزایش خواهد یافت. اشاره او به فشار رو به افزایش واشنگتن و عملیات اسرائیل در سوریه بود.
در مونیخ، ظریف آمریکا را به داشتن “وسواس روان پریشانه خطرناکی” در رابطه با ایران متهم کرد. وزیر امور خارجه ایران گفت: انقلاب ایران، زلزله ای بود که “سلطه آمریکا” در منطقه را متزلزل کرد و “آمریکا هرگز این موضوع را فراموش نکرده است.”
ظریف همچنین سخنانی شدیداللحن درباره تلاش های واشنگتن برای متقاعد کردن اروپایی ها به عقب نشینی از توافق هسته ای اظهار داشت. “آنها می خواهند همدستانی برای زیر پا گذاشتن قوانین داشته باشند.” تنها چند روز پیش طی کنفرانس صلح خاورمیانه در ورشو مایک پنس، معاون رئیس جمهور و مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، “اروپایی ها را در قلمرو خود مورد انتقاد و سرزنش قرار دادند. دیروز نیز پنس این نمایش نامناسب را تکرار کرد”.
وزیر امور خارجه ایران در مونیخ گفت:”اروپا اگر بخواهد در مقابل جزر و مد امواج خطرناک یک جانبه گرایی آمریکا شنا کند، باید جرات خیس شدن را نیز داشته باشد.” اما از دیدگاه ایران، تا چه مدت توافق هسته ای می تواند زنده بماند؟ ظریف پاسخ داد: “ما باید مردم خود را راضی نگه داریم. ما صبر و تحمل بی انتهایی نداریم.”
گرچه اروپایی ها مایل به حفظ توافق هسته ای هستند؛ اما مانند واشنگتن، آنها نیز نگران نفوذ رو به رشد تهران در خاورمیانه و برنامه موشکی ایران می باشند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز طی کنفرانس امنیتی مونیخ این نکته را تایید کرد. وی در عین حال درخواست های آمریکا برای خروج اروپا از توافق هسته ای را رد نمود.
ظریف این نگرانی ها را بی اساس خواند: نیروهای ایران به دعوت دولت محلی در سوریه حضور دارند و برنامه بحث انگیز موشکی ایران تنها به منظور “دفاع از خود” می باشد. او گفت: “ما با چه چیز دیگری می توانیم از خودمان دفاع کنیم؟ با شمشیر؟”

درباره پشتیبانی 9603

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

صندوق بین‌المللی پول

صندوق بین‌المللی پول به خاورمیانه بدبین شد؛ رکود ۶ درصدی اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین پیش‌بینی خود از چشم‌انداز اقتصادی جهان برآورد ...