خانه / فصلنامه ها / فصلنامه تحقیقات سیاسی بین‌الملل / تاثیر ویژگی های آیین ارزیابی ادواری شورای حقوق بشر بر ارتقای احترام به حقوق بشر توسط دولت ها

تاثیر ویژگی های آیین ارزیابی ادواری شورای حقوق بشر بر ارتقای احترام به حقوق بشر توسط دولت ها

نویسندگان
مسعود همت , احمدرضا حبیبی اردکانی
چکیده
با تاسیس شورای حقوق بشر، مکانیسم‌های جدیدی به منظور افزایش احترام به حقوق بشر در درون شورا شکل گرفت. یکی از این مکانیسم‌ها، آیین «ارزیابی ادواری جهانی» موسوم به یو پی آر است؛ که وضعیت حقوق بشر کلیه کشورها را در یک بازه زمانی ۴ تا ۴٫۵ ساله مورد بررسی قرار می‌دهد.مقاله حاضر با رویکرد توصیفی ـ تحلیلی به بررسی تاثیر سازوکار ارزیابی ادواری جهانی شورای حقوق بشر بر تقویت مسئله حقوق بشر در بین دولت ها می پردازد و به دنبال پاسخگویی به این سوال می باشد که آیین ارزیابی ادواری جهانی شورای حقوق بشر چه تاثیری بر مسائل حقوق بشری دولت ها داشته است؟ و این فرضیه را مطرح می نماید که مکانیسم ارزیابی ادواری جهانی شورای حقوق بشر،افزایش احترام به حقوق بشر توسط دولت ها را بدنبال داشته است.
نتایج پژوهش حاضر نشان می دهد که ویژگی های منحصربه فرد سازوکار ارزیابی ادواری جهانی از جمله افزایش همکاری دولت‌ها و مشارکت سازمان های مردم نهاد، ارزیابی ابعاد مختلف حقوق بشری، افزایش تعاملات بین المللی، برابری کشورها در بررسی های حقوق بشری و ارزیابی حقوق بشری مبتنی بر همکاری و تعامل، توانسته است پاسخگویی دولت ها در قبال مسائل حقوق بشری را به همراه داشته باشد.

درباره پشتیبانی 9604

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

فهم سیاست‌زدگی بوروکراسی: مطالعه تطبیقی کیفیت، فرایندها و پیامدهای آن در مدیریت دولتی

نویسندگان محمدرضا صادقی ؛ حسن دانایی فرد؛ معصومه مصطفی زاده چکیده دوری ...